Банк портретів / Цибулько Кіндрат, Софія та Григорій

Цибульки Кіндрат, Софія та Григорій

Напередодні німецько-радянської війни єврейське подружжя Леонтій і Фаня Ойбермани та їхні діти Юрій і Раїса проживали у с. Мала Богачівка на Миколаївщині. У серпні 1941 р., після окупації населеного пункту нацистськими військами, Леонтій займався евакуацією колгоспного майна на схід. Незабаром розпочалися погроми єврейського населення. Щоб уникнути насилля зі сторони нової влади, Фаня Ойберман змушена була залишити свій дім та рятувати дітей. За допомогою вона звернулася до знайомої української родини Цибульків, що проживала в сусідньому селі. Кіндрат і Софія залишили у себе Фаню та Юрія, а Раїсу попросили заховати своїх сусідів Йосипа та Хівронію Озернюків.

Син Цибульків Григорій відразу взяв на себе відповідальність за безпеку Юрія, ховав його то в сараї, то на горищі, а коли в селі з’являлися поліцаї, виводив хлопця у поле.

Про Раїсу Ойберман потурбувалася родина Озернюків. Маючи зв’язки в місцевій управі, Йосип записав Раю на своє прізвище як племінницю. До 1945 р. він із дружиною виховував дівчинку разом зі своєю донькою Поліною.

Леонтій Ойберман знайшов своїх рідних у грудні 1941 р. Навесні 1942 р., коли припинилися масові розстріли євреїв, і їх почали використовувати на господарських роботах, Леонтій і Фаня працювали у робочому таборі в с. Доманівка. Невдовзі Фаня померла.

Після війни Леонтій із дітьми переїхав до Одеси, згодом сім’я переїхала за кордон.

Під час окупації Григорій Цибулько рятував свого друга-однолітка Олександра Вікнянського.

«То були важкі часи, ми в селі знали, що багато людей переховували євреїв, але вголос про це не говорили. Хто ховав день, хто – два, хто – довше, але всі боялися однаково. Ми з батьком пасли корів і косили сіно, складаючи у скирти. У тих скиртах і ховали бідолашних. В одній зі скирт я ховав Сашка, у селі звали його Гершко. Він був з багатодітної єврейської родини, частину якої розстріляли окупанти. Я постійно носив йому їсти, а зимою він жив у нас…» Зі спогадів Григорія Цибулька

27 грудня 2008 р. Яд Вашем визнав Кіндрата й Софію Цибульків та їхнього сина Григорія, а також Йосипа і Хівронію Озернюків Праведниками народів світу. У 1950-х роках Григорій Цибулько одружився на Поліні Озернюк.

Світлана Демченко

м. Київ

Національний Музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека